Audyt efektywności energetycznej przedsiębiorstwa- zasady i korzyści.

 

Audyt efektywności energetycznej przedsiębiorstwa jest procedurą, która ma na celu pozyskanie wiedzy o zużyciu energii przez instalacje przemysłowe i budynki, a także opracowanie sposobu pozwalającego na oszczędność energii.

Ustawa o efektywności energetycznej z 20 maja 2016 roku wprowadza obowiązek wykonywania audytów energetycznych dużych przedsiębiorstw. Duże przedsiębiorstwo to firma, która w czasie ostatnich dwóch lat obrotowych, przekroczyła co najmniej jeden z poniższych wskaźników:

  • Minimum 250 osób zatrudnionych,
  • Suma bilansowa przekraczająca 43 mln € (175,82 mln zł) oraz roczny obrót przekraczający 50 mln € (204,45 mln zł).

Audyt efektywności energetycznej przedsiębiorstwa musi analizować jego obszar w zakresie co najmniej 90% zużycia energii w budynkach, instalacjach przemysłowych, a także w transporcie. Pierwszy taki audyt należy wykonać  do 30 września 2017 roku.

Korzyścią z wykonania audytu efektywności energetycznej przedsiębiorstwa jest niezależny przegląd infrastruktury w kwestii pozyskiwanej i zużywanej energii, uzyskanie rankingu możliwych przedsięwzięć poprawiających efektywność energetyczną wraz z ich kosztem, efektem ekologicznym oraz okresem zwrotu. Warto podkreślić fakt, że wykonanie audytu energetycznego  jest warunkiem ubiegania się w URE o świadectwa efektywności energetycznej (białe certyfikaty). Świadectwo efektywności energetycznej przekłada się na możliwość pozyskiwania bezzwrotnego kapitału, który znacząco poprawi opłacalność przedsięwzięcia, mającego na celu wdrożenie oszczędności energii i poprawę efektywności energetycznej. Wydaje je Prezes Urzędu Regulacji Energetyki .

Jeśli Twoje przedsiębiorstwo planuje wykonanie profesjonalnie i tanio  audytu energetycznego, skontaktuj się z GS ENERGIA  ( biuro@gsenergia.pl , tel + 48 606 590 931 ). Nasz doświadczony zespół audytorów oraz inżynierów  zapewni Ci kompleksowe pomiary oraz zagwarantuje nie tylko wypełnienie obowiązków ustawowych, ale obniżenie bieżących rachunków za media.

Podziel się..Share on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Share on Facebook

Zobacz także: