Auta na wodór jeszcze w tym roku

Od 15 grudnia br. Toyota Mirai – pierwszy seryjnie produkowany samochód na wodór będzie dostępny dla kierowców w Japoni za cenę 75 000 $. „Mirai” z  japońskiego oznacza przyszłość.

Toyota Mirai działa na zasadzie wykorzystania energii elektrycznej powstałej z połączenia wodoru i tlenu w powietrzu – technologia ta została po raz pierwszy użyta w misji Apollo w 1960 roku. Ogniwa wodorowe napędzają silnik elektryczny samochodu. Wodór w zbiornikach auta może być uzupełniany w bardzo krótkim czasie.

Auta na wodór emitują wyłącznie parę wodną. Tankowanie auta wodorowego odbywa się w niecałe 5 minut. Pełny zbiornik wodoru starcza na pokonanie 750 km.

Producent zakłada, że sprzedaż aut wodorowych będzie zależeć w głównej mierze od ilości punktów ładowania w całej Japonii.

O ile znane są ceny ładowania baterii w samochodach elektrycznych o tyle nadal nie są znane koszty utrzymania aut na wodór.

Pozostałe światowe marki samochodowe również pracują nad wykorzystaniem ogniw wodorowych do napędzania swoich aut. Oznacza to, że auta energooszczędne są coraz bardziej popularne i wzrasta świadomość ochrony powietrza przed zanieczyszczeniami spalin.

 

 

Źródło: geek.com, theregister.co.uk

Zobacz także: