Efektywność energetyczna nowym źródłem energii

Pojęcie „efektywności energetycznej” kojarzone jest z oszczędzaniem energii poprzez stosowanie odnawialnych źródeł energii. Jednak w dobie poszukiwań alternatywnych źródeł energii jest ona często pomijana. Tymczasem efektywność energetyczna przez wielu specjalistów jest uważana za „niewidzialne paliwo”.

Dzięki działaniom Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) od 1970 roku udało się zaoszczędzić sumę 1.4 mld $ w ramach poprawy efektywności energetycznej.

Poniżej przedstawiamy kilka czynników, które świadczą o rozwijającej się roli efektywności energetycznej:

Rozwój technologii

Początkowo efektywność energetyczna większości z nas kojarzyła się głównie z żarówką energooszczędną, która nie zadowalała pod względem jakości światła oraz szybkością rozpoczęcia świecenia. Jednak rozwój żarówek LED zmienił nasz stosunek do energooszczędnego oświetlenia i dzięki coraz niższym cenom są częściej wybierane przez konsumentów.

Obecnie rozwój technologii sprawia, że producenci, a nawet społeczeństwo dąży do całkowitej minimalizacji zużycia energii.

Lepszy pomiar

Od niedawna w Polsce rozpoczęło się wdrażanie „inteligentnych liczników ” . Co więcej nowoczesne budownictwo oraz automatyzacja systemów domowych pozwala na ciągłą kontrolę stanu zużycia energii. Za pomocą odpowiednich aplikacji na telefonie/tablecie lub w Internecie jesteśmy w stanie na bieżąco sprawdzać stan zużycia wody, prądu lub gazu.

Sprzyjające środowisko legislacyjne i nowe modele finansowe

Wprowadzanie dyrektyw nakładanych przez Unię Europejską na kraje członkowskie dotyczących poprawy efektywności energetycznej sprzyja rozwojowi nowych technologii. Towarzyszące postanowieniom europejskim dofinansowania powodują wzrost zainteresowania wśród przedsiębiorców, naukowców oraz działaczy społecznych.

Coraz więcej zarządców decyduje się na przeprowadzenie termomodernizacji, audytu energetycznego bądź instalację OZE. Dzięki funduszom unijnym oraz  krajowym jak np. PROSUMENT beneficjent może liczyć na dofinansowanie.

Większe koszty paliw kopalnych

Mimo, że w ostatnich miesiącach słyszymy o pogłębiającym się spadku cen ropy naftowej, analitycy przewidują zwrot spadku w najbliższym okresie. Jeśli nawet tak się nie wydarzy należy pamiętać, że koszt energii z OZE będzie maleć wraz z rozwojem technologii. Natomiast ropa naftowa, gaz i węgiel są nieodnawialnymi źródłami energii i koszt ich wydobycia oraz produkcji rośnie wraz ze wzrostem konsumpcji.

 

 

Źródło: mnn.com

Zobacz także: