Fotowoltaika na lotniskach

Port Lotniczy w Bydgoszczy przedstawił plan budowy farmy fotowolataicznej. Nie jest to pierwszy przykład zastosowania OZE na lotniskach. Panele fotowolataiczne zostały zainstalowane już w portach w  Niemczech, Grecji, Stanach Zjednoczonych, Japonii, Australii. Kansai_airport

 

Na powierzchni blisko 50 ha powstanie farma fotowoltaiczna o mocy 25 MW, jak do tej pory będzie to największa moc wśród instalacji tego typu stosowanych na lotniskach. Za główne zalety przedsięwzięcia można uznać ograniczenie  emisji dwutlenku węgla o 17 255 mln ton rocznie. Jak podają władze województwa kujawsko-pomorskiego nowa inwestycja wpłynie pozytywnie na wzrost bezpieczeństwa energetycznego oraz jest zgodna z polityką energetyczną Unii Europejskiej, która zakłada 15 % udział OZE w  wytwarzanej energii w kraju.

Specjaliści od instalacji paneli fotowoltaicznych na świecie uważają, że odległość farmy fotowoltaicznej od pasów startowych lotniska nie powinna być mniejsza niż 2 mile, czyli 3,22 km. Mimo wielu badań prowadzonych nad niebezpiecznym dla pilotów blaskiem światła odbijającego się od paneli fotowoltaicznych montaż paneli na lotniskach jest coraz bardziej rozpowszechniany.

pv_airport

 

Źródło: odnawilanezrodlaenergii.pl, solarchoice.net.au

Zobacz także: