Holenderski sposób na budownictwo efektywnie energetycznie

Holandia znalazła sposób na przekształcenie obecnego budownictwa w nowe o niemal zerowym zużyciu energii w ciągu tygodnia z 30-letnią gwarancją  i bez dotacji. Program pod nazwą „Energiesprong” (ang. Energy Jump) zdobył zainteresowanie we Francji i Wielkiej Brytanii.

Jak to działa?

Wynajmujący mieszkania zamiast płacić rachunki za energię, przekazują tą kwotę właścicielom budynku. Spółdzielnie mieszkaniowe wykorzystują zebrane pieniądze na opłacenie fim budowlanych. Rachunki za energię gospodarstw domowych w Holandii wynoszą blisko 13 mld euro. Pieniądze te wystarczą na uzyskanie 225 mld euro w formie kredytu. W rezultacie otrzymujemy kwotę 30-40 tysięcy euro na dom, by uczynić go efektywnie energetycznym. Warto zaznaczyć, że firmy budowlane stosują oszczędne, a zarazem efektywne energetycznie technologie podczas remontu.

Planowany efekt współpracy to remont blisko 111 tysięcy domów w o zerowym zużyciu energii (E=0). Wskaźnik E=0 w Holandii oznacza, że dom zużywa mniej energi na ogrzewanie, ciepłą wodę, światło oraz prąd niż jej produkcja. Remont jest finansowany z oszczędności, które przyniesie ta modernizacja.

Spółdzielnie decydują się na udział w programie „Energiesprong”, ponieważ remont budynku przeprowadzany jest zazwyczaj w przeciągu tygodnia, a jego efekty są atrakcyjne i widoczne.

Nad „Energiesprong” pracuje dziś 45 pracowników, dotychczas w projekt zaangażowane jest 27 spółdzielni mieszkaniowych oraz 4 firmy budowlane. Program skupia się na budownictwie socjalnym, jednak zainteresowanie wykazuje również rynek prywatny, ośrodki opieki i biurowce.

„Energiesprong” to przykład działania, które jednocześnie wspiera rozwój efektywnego energetycznie budownictwa oraz oszczędzania energi.

GS ENERGIA prezentuje film promujący „Energiesprong” w Holandii. Zapraszamy do oglądania.

 

 

Źródło: energypost.eu, energiesprong.nl

Zobacz także: