Hybrydy – kolektory PVT

PVT (Photovoltaic Thermal – tzw. hybrydowe kolektory) – są to konstrukcje hybrydowe, czyli połączenie modułu fotowoltaicznego z kolektorem słonecznym. Hybrydy pozwalają na lepsze zagospodarowane powierzchni pod instalację oraz wzrost efektywności wykorzystania energii słonecznej (np. wykorzystanie tzw. „ciepła odpadowego” z ogniw PV).

Do prawidłowego działania panele fotowoltaiczne potrzebują energii słonecznej. Jednak wraz ze wzrostem temperatury paradoksalnie zmniejsza się ich wydajność. Przykładowo, jeśli temperatura modułu wzrośnie o 10⁰C to efektywność produkcji energii elektrycznej spadnie o około 0,5 %. Standardowe panele fotowoltaiczne przekształcają jedynie 10-15% promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Reszta tracona jest w postaci ciepła.

Hybrydy PVT stanowią doskonałe rozwiązanie dla powyżej przedstawionego problemu. Zastosowanie układu chłodzenia działającego na zasadzie kolektora płaskiego zapewnia odbiór ciepła, zapewniając wzrost efektywności produkcji prądu elektrycznego oraz dostarczając dużą ilość energii termicznej.

hybryda_PVRodzaje hybryd:

  • Hybrydy chłodzone wodą – system oparty na budowie kolektora płaskiego cieczowego. Pod panelem fotowoltaicznym znajduje się absorber i wężownica, przez którą przepływa czynnik grzewczy odbierający ciepło z ogniw. Hybryda tego typu jest podłączana do instalacji grzewczej w taki sam sposób jak tradycyjne kolektory słoneczne.
  • Hybrydy chłodzone powietrzem – oparte na budowie kolektora powietrznego (mało popularne w Polsce). Czynnikiem grzewczym jest powietrze, które przepływa pod ogniwami fotowoltaicznymi. Są tańsze i prostsze w budowie, znajdują zastosowanie w miejscach zapotrzebowania na ciepłe powietrze.

 

Zalety hybryd:

  • Chłodzenie ogniw zwiększa ich wydajność nawet o 25% (przy wzroście temperatury ogniw maleje zdolność do konwersji promieniowania słonecznego) – przepływający przez kolektor płyn chłodzący ochładza ogniwo.
  • System hybrydowy pozwala na uzyskanie ciepłej wody i prądu elektrycznego przy pomocy jednej instalacji (jest to korzystne w przypadku ograniczonej powierzchni na montaż instalacji słonecznej).
  • Wspomaganie centralnego ogrzewania oraz niższe koszty instalacji systemu.

 

Hybrydowy kolektor słoneczny PVT to system, który zapewnia jednocześnie produkcję energii elektrycznej oraz ciepła.

 

 

Źródło: energosystemy.pl

 

Zobacz także: