Jak Internet wpływa na czystą energię?

Internet jest źródłem ogromu wiedzy i narzędziem w propagowaniu informacji. Jednak mało kto z nas przypuszcza, że może być on również skuteczny w walce z ociepleniem klimatu.

TEC Google Data Center Tours

Za każdym razem, gdy umieszczamy  bądź śledzimy posty naszych znajomych na Facebooku, czy też obserwujemy profile na Twitterze informacje te są gromadzone  w centrum przetwarzania danych, które wykorzystują ogromne ilości energii elektrycznej. Pojedyncze centrum przetwarzania danych może wymagać tyle samo energii co średniej wielkości miasto.

cloud_comutingWszystkie centra przetwarzania danych są częścią tzw. „Chmury Obliczeniowej” (ang. Cloud Computing) mające na celu zdalne przeliczania danych używanych przez nasz komputer. Gdyby „Chmura Obliczeniowa” była krajem, zajęła by szóste miejsce na świecie w zużyciu energii elektrycznej. Szacuje się, że wraz ze wzrostem użytkowników ilość danych gromadzona przez tzw. Cloud Computing trzykrotnie się zwiększy.

Wiele firm działających na dzisiejszym rynku  nie zdaje sobie sprawy jakie jest źródło energii, którą wykorzystują. Firmy o światowym zasięgu jak Google, Apple, czy Facebook wybrało zieloną energię wspomagając ekologiczny rozwój. W odpowiedzi na zdecydowane poparcie odnawialnych źródeł energii przez swoich użytkowników firmy te zadeklarowały się do 100 % udziału zielonej energii w swojej działalności.

Jak podaje organizacja Greenpeace w dalszym ciągu wiele firm internetowych w tym portale społecznościowe jak Twitter, czy Pinterest napędzają swoje platformy energią z paliw kopalnych oraz nuklearną.

Należy podkreślić fakt, że wielu pionierów cyfrowych prowadzi działania w kierunku poprawy otaczającego nas środowiska zarówno online jak i offline.  Apple jest w posiadaniu jednej z największych instalacji solarnych w USA w jednym ze swoich centrów danych. Google kupuje energię wiatrową, aby zapewnić energię elektryczną takim serwisom jak Gmail, czy Youtube.

Jeżeli najbardziej znane na świecie firmy internetowe nadal chcą pozostać innowacyjne muszą wykorzystać odnawialne źródła energii w swojej działalności.

Musimy być bardziej ekologiczni online, aby mieć czystą energię offline.

 

 

Źródło: greenpeace.org 

 

Zobacz także: