Kraków wymienia piece węglowe

O tym, że Kraków jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast nie w Polsce, ale w całej Europie wie już prawie każdy. Jednak są szanse na poprawę stanu atmosfery polskiego miasta dzięki takim akcjom jak „Weź dotację, wymień piec” oraz programowi KAWKA organizowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

kawka

Część 2) KAWKA – Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii to pogram NFOŚiGW, który ma na celu poprawę jakości powietrza. O dofinansowanie mogą ubiegać się Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na pomoc ze strony NFOŚiGW mogą liczyć przedsięwzięcia, które mają na celu poprawę efektywności energetycznej oraz wykorzystanie wysokosprawnej kogeneracji i odnawialnych źródeł energii.

Jak czytamy na stronie jednego z portali Kraków liczy na wymianę 900 pieców oraz 600 kotłowni.  Do tej pory KAWKA cieszy się dużym zainteresowaniem o czym świadczą ponad przeciętne ilości składanych wniosków.

Więcej szczegółów dotyczących składania wniosków znajdą Państwo tutaj .

piec_rybkiKolejny projekt to „Weź dotację, wymień piec”, którego celem jest również ograniczenie emisji trujących gazów i pyłów do 2018 roku. Organizatorem akcji jest Krakowski Alarm Smogowy. Udział w tym programie dostępny jest dla każdego mieszkańca. Wystarczy wypełnić wniosek o dofinansowanie zmiany ogrzewania, czekać na decyzję z Urzędu Miasta, a następnie zlikwidować stary piec i wymienić go na nowy, bardziej efektywnie energetycznie.  W ramach akcji możliwe jest również otrzymania dopłaty do ogrzewania.

Działanie w ramach projektu „Weź dotację, wymień piec” promuje również termomodernizację. Prawidłowe ocieplenie budynku może doprowadzić do zaoszczędzenia znacznych ilości energii. O tym jaką grubość ocieplenia należy zastosować możemy się dowiedzieć dzięki wykonaniu audytu energetycznego.

Niezbędne wnioski potrzebne do wymiany pieca znajdą Państwo tutaj .

GS ENERGIA   zaprasza do wysłuchania wywiadu nt „krakowskiego smogu”:

 

 

Źródło: nfosigw.gov.pl, wymieniec.pl

Zobacz także: