LED zwykła żarówka, która daje światło, ale czy na pewno?

O LEDach można powiedzieć na pewno to, że są niezwykłe. Dają nam oszczędność i pozwalają żyć ekologicznie.

LED

 

Zasada działania LEDów polegała na przyłożeniu do urządzenia stałego napięcia i swobodnym przepływie prądu elektrycznego, generowało się wtedy  czerwone światło o małym natężeniu. Był to pierwszy krok ku diodom, z których właściwości korzystamy obecnie.

Na początku lat 80. nastąpił przełom, kiedy to technologia LED stała się bardziej energooszczędna i generowała mocniejsze, jaśniejsze światło. Inżynierowie opracowali oprawy, które zaczęto testować jako zamiennik dla konwencjonalnych systemów oświetlenia ulicznego.

W 1992 roku japoński uczony, dr Shuji Nakamura opracował pierwszą diodę niebieską. Ten krok pozwolił na stworzenie źródeł LED dających białe światło, zbliżone do naturalnego. Można je uzyskać poprzez zastosowanie żółtego fosforu, który na długie lata stał się elementem diod o białej barwie.

Dziś rozwój technologii LED pozwala na generowanie zdrowego, wydajnego, a przy tym wysoce energooszczędnego światła. Ich światło jest bezpieczne dla wzroku człowieka, nie zawierają one rtęci ani nie wydzielają fal elektromagnetycznych. W przeciwieństwie do żarówek energooszczędnych zapewniają nam różne barwy oświetlenia, w niektórych przypadkach możemy sterować pilotem ustawiając natężenie oraz barwę światła. Ważną zaleta LEDów jest również ich wytrzymałość, nie ma dla nich znaczenia temperatura, mechaniczne uszkodzenia oraz wstrząsy. Świeci często kilkaset razy dłużej od żarówki.

LEDy są wyjątkowe, może świadczyć o tym ich różne zastosowanie. Mogą służyć do nauki gry na gitarze, metodę tą nazywa się Fretlight. Polega na wbudowaniu diod LED w gryf gitary, a dokładnie w progi. Grający ma nacisnąć odpowiednią strunę, wtedy zapala się dioda LED, pomaga to w ustawieniu palców. W gitarze wmontowane są diody LED, a specjalne oprogramowanie steruje ich zapalaniem. Oprogramowanie zawiera gotowe scenariusze nauki gry i utwory. Niesamowitym przykładem zastosowania diod jest również wyprodukowana przez angielskich projektantów Francescę Rosella i Ryana Genz suknia wieczorowa. Użyto 24 tysiące kolorowych diod LED do uzyskania niesamowitego efektu sukni. Wykorzystano płaskie jak papier diody, mierzące 2 mm. Układy były ręcznie haftowane na warstwie jedwabiu, aby podczas poruszania czuć się jak w normalnej tkaninie. Suknia jest bezprzewodowa i zasilana bateriami. Energia na zasilenie sukienki wystarczy na godzinę.

Pamiętajmy o tym, że zwykła świetlówka przepala się średnio po pięciu latach, natomiast dobra dioda LED może służyć nam nawet 15 lat, a w dodatku jest energooszczędna!

Zobacz także: