Ogrzewanie sufitowe i ścienne – alternatywa dla ogrzewania podłogowego

sufitowe_ogrzewanie_2Ze względu na zwiększające się wymagania w zakresie estetyki i architektury wnętrz oraz coraz szersze zastosowania w instalacjach CO źródeł niskotemperaturowych, np. pomp ciepła, w opozycji do ogrzewania grzejnikowego, dużą popularność zyskało ogrzewanie podłogowe. Ten sposób rozprowadzenia ciepła w mieszkaniu nie zajmuje miejsca na ścianach czy podłodze i zapewnia równomierne rozprowadzanie ciepła w całym pomieszczeniu. Z drugiej strony jednak wymaga wcześniejszego zaplanowania wnętrza(tak aby przewody nie znalazły się pod meblami) oraz posiada dużą bezwładność cieplną, „podłogówka” nagrzewa się i stygnie powoli.

Ciekawą alternatywą dla ogrzewania podłogowego jest inny system niskotemperaturowy, tj. ogrzewanie sufitowe i ścienne. Posiada ono zdecydowanie większą powierzchnię promieniowania – cała powierzchnia grzewcza jest odsłonięta. Ten rodzaj dystrybucji ciepła zapewnia małą bezwładność cieplną, pomieszczenia nagrzewają się bardzo szybko. Świetnym pomysłem jest zastosowanie tego typu ogrzewania np. w sypialni, gdzie wymagany jest krótki czas nagrzewania, a dużą powierzchnię podłogi zajmują meble i łóżko.

System ogrzewania ściennego i sufitowego może okazać się świetnym rozwiązaniem dla alergików. Wymiana ciepła odbywa się poprzez promieniowanie, zatem powietrze, a w raz z nim zawieszone w nim pyły i kurz, nie krążą, tak jak w wypadku tradycyjnego ogrzewania konwekcyjnego. Inną cechą sufitowego CO jest to, że temperatura powietrza w pomieszczeniu może być mniejsza o 1-2 °C w stosunku do innych systemów cieplnych, a komfort cieplny mimo to zostanie utrzymany.

Ogromną zaletą jest ponadto możliwość wykorzystania instalacji do efektywnego chłodzenia pomieszczenia.

Powyższe systemy można zastosować w dwóch wariantach – jako ogrzewanie elektryczne lub wodne. W przypadku ogrzewania elektrycznego stosuje się maty grzejne, panele lub przewody grzejne, a w przypadku wodnego rurki z polietylenu albo miedzi, tak jak w przypadku ogrzewania podłogowego.

Gdzie zastosować?

W Skandynawii tego typu instalacje stosowane są od wielu lat w szpitalach, przedszkolach i szkołach, gdzie wymaga się czystego powietrza i sterylnych warunków. Dlaczego jednak nie zastosować tego typu ogrzewania w domach, zwłaszcza alergików?

 Zalety:

-szybkie nagrzewanie się pomieszczeń,

-możliwość zastosowania przy zastosowaniu źródła niskotemperaturowego,

-większa możliwość aranżacji pomieszczeń,

-system bezpieczny dla alergików,

-mniejsza temperatura w pomieszczeniu zapewnia komfort cieplny,

-niższe opłaty za ogrzewanie

Wady:

-mała dostępność,

-mała ilość doświadczonych instalatorów w Polsce,

-cena

 

 

Źródło: regiodom.pl, bvfpolska.pl, muratorplus.pl

Zobacz także: