Panele słoneczne na drogach – kontrowersyjna technologia

Scott Brusaw pochodzący ze Stanów Zjednoczonych jest pomysłodawcą instalacji paneli słonecznych na drogach. Pomysł uważany przez wielu za nierealny budzi wiele pytań i komentarzy.

W 2009 r. Brusaws otrzymał dofinansowanie z Departamentu Transportu w Stanach Zjednoczonych na budowę pierwszego prototypu drogi pokrytej panelami słonecznymi.  Pierwszy model zawierał wyłącznie elementy elektroniczne bez ogniw słonecznych. Po tej próbie wynalazca otrzymał kolejne wsparcie finansowe do stworzenia pełnej instalacji z ogniwami słonecznymi, światłami ledowymi oraz systemem grzewczym.

solaroadways_projectPrototyp zbudowany przez amerykańskiego wynalzcę został zbadany przez Departament Transportu pod względem bezpieczeństwa, funkcjonalności oraz przystosowania do warunków panujących na drogach. Eksperci odnoszą się z dystansem do projektu, jednak podkreślają  potrzebę prowadzenia podobnych inicjatyw.

Autor projektu „Solar Roadways”  rozpoczął własną kampanię, która ma na celu zebranie środków na dalszy rozwój swojego pomysłu. Kampania spotkała się z dużą ilością pozytywnych i negatywnych komentarzy. Władze zapewniają, że pomysł pana Scotta nie jest oszustwem i nie służy wyłudzaniu pieniędzy. Jednocześnie podkreślają, że projekt jest jeszcze daleko od możliwości wdrożenia.

Największym wyzwaniem jest sprawdzenie „słonecznych dróg” pod kątem wytrzymałości, ponieważ będą pokryte szkłem. Dodatkowo wynalazca musi się zmierzyć ze znalezieniem olbrzymich obwodów elektrycznych potrzebnych do instalacji paneli słonecznych na drogach. Ku zdumieniu wynalazcy zbadana wydajność paneli na podłożu jest bliska wydajności paneli umieszczanych na dachach.

Eksperci podkreślają, że pomysł instalacji paneli słonecznych na drogach jest jeszcze daleki od praktycznego zastosowania. Jednak widzą szanse w zastosowaniu paneli na chodnikach dla pieszych, które są mniej obciążone.

Poniżej przedstawiamy krótki film autorstwa firmy General Electric o pomyśle „Solar roadways”

 

 

Źródło: theenergycollective.com

Zobacz także: