Polka przeprowadza rewolucję w fotowoltaice

28 marca br. w Brukseli, Olga Malinkiewicz – doktorantka Instytutu Nauk Molekularnych (ICMol) na Uniwersytecie w Walencji, otrzymała nagrodę w prestiżowym konkursie naukowym Photonics21, za opracowanie wykorzystania perowskitów w produkcji ogniw fotowoltaicznych.

Wyżej wspomniany konkurs to Europejska Platforma Technologiczna zrzeszająca firmy i instytuty zajmujące się rozwojem fotoniki i fotowoltaiki.
Obecnie w panelach słonecznych wykorzystuje się krzem, który w trakcie produkcji ogniw wymaga temperatury około 1000ºC. Ponadto ogniwa wykonane z krzemu nie nadają się do instalacji na materiałach elastycznych takich jak plastik, czy tekstylia.

Odkrycie polskiej Pani fizyk, pozwala na montaż ogniw wykonanych z perowskitów na dowolnej powierzchni ze względu na właściwości owego minerału. Jego największą przewagą nad ogniwami wykonanymi z krzemu jest niska temperatura wytwarzania oraz prawie dziesięciokrotnie mniejsza grubość. Możemy sobie wyobrazić instalację modułów fotowoltaicznych z wykorzystaniem perowskitów na domach, urządzeniach elektrycznych, a nawet odzieży.

perovskitcellPróby wykorzystania perowskitów przy produkcji ogniw fotowoltaicznych miały miejsce już kilka miesięcy wcześniej, jednak wykorzystywano do tego temperaturę około 500ºC oraz grube warstwy szkła, na których mogły być wytwarzane. Na prośbę profesora Michaela Graetzela (światowej sławy specjalisty w dziedzinie fotowoltaiki) Polka, pracująca na Uniwersytecie w Walencji zajęła się możliwością wyprodukowania perowskitów w postaci gazowej. Przypadkowo zastosowała materiały wykorzystywane w produkcji diod, co pozwoliło na wytworzenie cienkiego filmu z perowskitów.

Dzięki badaniom Malinkiewicz, instalacja paneli fotowoltaicznych może stać się tańsza oraz bardziej powszechna.

Olga Malinkiewicz odebrała nagrodę z rąk wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej – Neelie Kroes, na gali Annual Meeting 2014 Photonics21 w Brukseli.

 

Źródło: icmol.es, photonics21.org, naszdziennik.pl

Zobacz także: