Prosument krok po kroku – cz.1 Jakie źródło energii wybrać?

W ciągu ostatnich dni ważyły się losy rozwoju energetyki prosumeckiej w Polsce. Ostatecznie nowa ustawa o OZE przyjęta przez Sejm 20.02.2015 r. nie zawiera poprawki Senatu, która miałaby zlikwidować wsparcie dla przydomowych mikroinstalacji. W rezultacie jednoczesna konsumpcja i produkcja energii stanie się bardziej dostępna.

Nowa ustawa o OZE, a PROSUMENT

Ustawa OZE obejmująca także mikroinstalacje (do 40 kW mocy) ma na celu uruchomienie dużej ilości, rozproszonych na dużym obszarze kraju, niewielkich źródeł energii. Dla większej ilości potencjalnych właścicieli mikroinstalacji OZE przygotowano specjalne rozwiązanie pod nazwą PROSUMENT – inicjatywa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jest to propozycja specjalnych ułatwień prawnych (np. brak konieczności starania się o koncesje na sprzedaż energii, brak konieczności rejestracji firny) budowy własnej elektrowni dla pokrycia własnego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Przydomowa elektrownia fotowoltaiczna  – polecane źródło energii

Jedną z wielu możliwości pozyskiwania energii jako PROSUMENT jest instalacja paneli fotowoltaicznych produkujących energię elektryczną bezpośrednio z promieni słonecznych.

pvPanel fotowoltaiczny przetwarza energię światła słonecznego na energię elektryczną (w typ przypadku jako prąd stały). Obecnie najpopularniejsze panele osiągają 250-270 W z powierzchni około 1,6m2 (czyli około 4 paneli na 1 kW mocy około 6,4 m2 powierzchni). Ważnym parametrem pracy takiego panelu jest jego efektywność osiągająca w standardowych rozwiązaniach do 20% (tzn. ile energii słonecznej zostanie zamieniona na energie elektryczną – oczywiście im większa tym lepsza) i okres czasowy zachowania jak największej efektywności czyli np. 16 % po 25-ciu latach.

Drugi ważny element urządzenia to przetwornica częstotliwości zmieniająca prąd stały wytworzony w panelach fotowoltaicznych na prąd przemienny tzn. taki, który płynie w gniazdkach w domu. Może to być przetwornica częstotliwości jednofazowa dla mniejszych mocy 3-4 kW oraz trójfazowa dla większych mocy.

Trzeci element to układ podłączeniowy do sieci energetycznej wyposażony w odpowiedni układ pomiarowy. Ważne są tutaj zabezpieczenia przed wysłaniem energii elektrycznej do uszkodzonej sieci energetycznej. W przypadku gdy jakiś elektryk zacznie usuwać awarię na uszkodzonym i odłączonym od głównego zasilania odcinku sieci nie można dopuścić, aby w trakcie pojawiła się energia elektryczna z naszego źródła energii.

Układ pomiarowy to liczniki energii (ważne, bo wiemy ile energii przekazaliśmy do sieci energetycznej), które mogą być jednokierunkowe (wtedy wymagane są dwa – do bilansowania obrotu energii) jak i dwukierunkowe (wystarczy jeden). Pozostałe elementy to przewody elektryczne, zabezpieczenia elektryczne, skrzynka. Warto wspomnieć o układzie odgromowym o ile dom wcześniej nie został w takie wyposażony. Całość powinien (co jest także wymogiem wpięcia się do sieci energetycznej) instalować i uruchamiać odpowiednio przeszkolony i certyfikowany elektryk.

Konserwacja i utrzymanie

maintainceSama instalacja nie wymaga praktycznie żadnej obsługi ale od czasu do czasu powinno się umyć panele, przede wszystkim na terenach o dużym zakurzeniu i zapyleniu i dokonać co jakiś czas tj. w pierwszym okresie co trzy lata a później co dwa przeglądu instalacji (mocowań jaki elementów elektrycznych). Instalacje fotowoltaiczne aby uniknąć potrzeby pozyskania odpowiednich zezwoleń (dodatkowe koszty i czas) warto umieszczać na dachach, najlepiej ustawionych frontem do południa i nachylonych jak najbliżej kąta 35%. Przy zastosowaniu odpowiednich systemów mocowań możemy oczywiście instalacje wykonać na zupełnie płaskich dachach jaki też mocniej nachylonych. Pokrycie dachu nie stanowi żadnego problemu ale trzeba zwrócić uwagę na konstrukcje dachu bo taka instalacja to dodatkowy ciężar (około 20kg jeden panel) i można spowodować jego zniszczenie.

 

 

Autor: GS ENERGIA  

Zobacz także:

1 komentarz

  1. MajkaM napisał(a):

    Z mężem zastanawiamy się nad tym programem, znajomi złożyli stosowne papiery i czekają, my też chyba się na to zdecydujemy.