Prosument krok po kroku – cz.2 Opłacalność inwestycji

Czy instalacja fotowoltaiczna na naszym dachu jest opłacalna? Czy program Prosument stanowi realną pomoc w instalacji mikroinstalacji przydomowych? Kontynuując wpis Prosument krok po kroku – cz.1 Jakie źródło energii wybrać? postaramy się odpowiedzieć na powyższe pytania.

Obecne ceny paneli fotowoltaicznych są różne i zależą w dużej mierze od modelu, efektywności, producenta itp. Można przeprowadzać dużo kalkulacji cenowych, jednak na dzień dzisiejszy przelicznik 6 000,00 zł brutto za 1kW jest jak najbardziej uniwersalny. Mówimy tutaj o całości – od analizy do podłączenia i uruchomienia instalacji tzw. instalacji „pod klucz”.

Czyli za instalacje:

  • 3 kW – około 18 000, 00 zł brutto
  • 10 kW – około 60 000,00 zł brutto

Inwestycja ze środków własnych

W przypadku inwestycji ze środków własnych : (obliczenia dla instalacji z obszaru Krakowa)

tab.1

Jak widać  jest to poziom zwrotu instalacji w kolektory słoneczne, przy czym czas pracy instalacji fotowoltaicznej jest o wiele dłuższy (co najmniej 25 lat).

Należy tutaj nadmienić, że przyjęto do obliczeń całą energię wyprodukowaną w instalacji, ale oczywiście czas zwrotu będzie w rzeczywistości większy bo za bilansowaną energię, którą fizycznie zużywamy mamy w niższych cenach. Dlatego warto korzystać z specjalizowanych firm, które dobiorą optymalnie moc instalacji do możliwości kupującego i jego aktualnych wielkości zużycia energii.

Dodatkowo należy zastanowić się nad wykupieniem ubezpieczenia od zniszczenia instalacji przez grad, ponieważ coraz częściej na naszych terenach pojawia się on o dużych gabarytach. Uruchomienie instalacji należy przewidzieć najlepiej w okresie wiosennym, kiedy mamy przed sobą najdłuższy okres kiedy instalacja pracuje w najlepszych warunkach (wytwarza jak najwięcej energii).

Uwaga!

W ramach nowej Ustawy OZE czas trwania powyższych stawek za wytworzoną w instalacji OZE kWh jest ograniczony do 15 lat od daty wytworzenia pierwszej energii i nie dłużej niż do roku 2035 oraz może ulec zmianie zgodnie z decyzją Prezesa URE w dowolnym okresie po wejściu Ustawy w życie.

Inwestycja w ramach programu Prosument

Program Prosument uruchamiany przez NFOŚiGW pozwala na szybszy zwrot inwestycji. Jest to propozycja dotacji wraz z pożyczka. Dotacja w 2015 r dla instalacji fotowoltaicznych może wynieś do 40% a na resztę (uzupełnienie do 100% wartości kosztów kwalifikowanych) możemy otrzymać nisko oprocentowaną pożyczkę (1%).

tab.2

Podsumowując, możemy stwierdzić, że instalacje fotowoltaiczne w oparciu o program Prosument i nową ustawę o OZE można polecić każdemu. Dodatkowo biorąc pod uwagę aspekt nasłonecznienia, który zmienia się w Polsce co roku, jesteśmy w stanie wyznaczyć obszary o największym powodzeniu inwestycji.

2013

2014

 

 

Autor wpisu: GS ENERGIA 

Zobacz także: