Szwajcaria inwestuje w pompy ciepła

Ciepło gromadzone w wodach Jezioro Bodeńskiego zostanie wykorzystane za pomocą pomp ciepła do ogrzewanie nawet 300 000 gospodarstw domowych. To nowy pomysł wykorzystania odnawialnych źródeł energii, a przede wszystkim czystych technologii do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego.

Jak podaje Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC Międzynarodowo Komisja Ochrony Jeziora Bodeńskiego (IGKB) wydała pozwolenie na wykorzystanie jeziora do celów grzewczych.  Już w latach ’40 dwudziestego wieku działała pierwsza pompa wykorzystująca wody tego jeziora.

Dodatkową zaletą całego pomysłu jest możliwość wykorzystania wód Jeziora Bodeńskiego do chłodzenia pasywnego latem (chłodzenie naturalne bez udziału pracy sprężarki). Ciepło nagromadzone w budynkach zostanie odprowadzone do wód jeziora.

Pompy ciepła to urządzenia o wysokiej efektywności energetycznej ze względu na możliwości dostarczania ciepła oraz chłodzenia pomieszczeń.

 

 

Źródło: portpc.pl

Zobacz także:

2 komentarze

 1. Tomasz napisał(a):

  Witaj

  ciekawi mnie, jak w tej sytuacji zachowa się fauna i flora, najpierw jeziora, a następnie brzegów i następnie klimat okoliczny.
  czy znasz wiarygodne źródło gdzie mogę przeczytać informacje na ten temat?
  Podobnie jest z polami solarnymi, bądź wiatrakami. są minusy.

  • gs napisał(a):

   Oczywiście zgadzamy się w kwestii istnienia „pewnych” minusów instalacji odnawialnych źródeł energii, jednak należy podkreślić, że są one niewielkie w porównaniu z konwencjonalnymi źródłami wytwarzania energii.

   Instalacja pomp ciepła w zbiornikach wodnych może mieć wpływ na zmiany temperatury wody. Jednak wykorzystanie ciepła z wód jezior nie oddziałuje w większym stopniu na faunę i florę. Więcej w tym temacie można znaleźć w artykułach instytutu badawczego eawag aquatic research

   Pozdrawiamy,
   zespół GS ENERGIA