Trwa tydzień klimatyczny w Nowym Jorku

Od 22 do 28 września br. w Nowym Jorku trwa tydzień klimatyczny, który jest okazją do licznych spotkań przedstawicieli państw, organizacji pozarządowych, inwestorów oraz wielu innych osobistości zaangażowanych w ochronę klimatu.

Na wydarzeniu Polskę reprezentują prezydent Bronisław Komorowski, minister środowiska Marcin Korolec, główny negocjator Tomasz Chruszczow oraz doradca ministra środowiska Krzysztof Bolesta.

Najważniejsze aspekty związane z ochroną klimatu poruszane podczas spotkań to: rolnictwo, energia, miasta, finanse, lasy, przemysł. W odniesieniu do spraw związanych z energetyką ONZ wraz z Bankiem Światowym wychodzi z inicjatywą „Sustainable Energy for All”  (ang. Zrównoważona Energia dla wszystkich), której celem jest podwojenie obecnego udziału energii odnawialnej, światowego tempa poprawy efektywności energetycznej oraz zapewnienia powszechnego dostępu do nowoczesnych usług energetycznych do 2030 roku.

ozeTydzień klimatyczny ma na celu przyspieszyć prace nad międzynarodowym porozumieniem w sprawie zmian klimatycznych w 2015 roku. Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon oczekuje od przedstawicieli państw nowych inicjatyw związanych z poprawą efektywności energetycznej, energią odnawialną, ograniczeniem zanieczyszczeń powietrza.

Warto podkreślić, że podczas Szczytu Klimatycznego organizowanego w tym samym czasie przez ONZ Rockefeller Brothers Fund (międzynarodowa organizacja filantropijna założona przez członków rodziny Rockefeller) oznajmiła, że wycofuje się z biznesu związanego z paliwami kopalnymi, a zamierza inwestować w odnawialne źródła energii. Prezes Rockefeller Brothers Fund Robert Heintz podkreślił, że proces zamiany paliw kopalnych w energię odnawialną jest prowadzony z dużą rozwagą, tak, aby przyniósł jak największe korzyści.

 

 

Źródło: un.org, newyorker.com

Zobacz także: