Ustawa o OZE w Sejmie – tym razem przyjęta

20 lutego br. Sejm RP przyjął nową ustawę o odnawialnych źródłach energii i odrzucił poprawkę Senatu, która miała zlikwidować wsparcie dla przydomowych mikroinstalacji o mocy do 10 kW w postaci zakupu energii po cenie gwarantowanej.

Jeszcze 5 lutego br. Senat RP odrzucił poprawkę dotyczącą gwarantowanych taryf dla przy zakupie i montażu mikroinstalacji OZE dla prosumentów. Dziś tj. 20 lutego, kiedy to ustawa ponownie trafiła do Sejmu za odrzuceniem poprawki Senatu głosowało 227 posłów, przeciw było 200, a 9 posłów wstrzymało się od głosu.

Przyjęcie przez Sejm RP poprawki prosumenckiej oznacza większe możliwości rozwoju energetyki rozporoszonej w Polsce wśród pojedynczych producentów energii. Poprawka posła Bramory ma na celu wprowadzenie dla domowych mikroinstalacji OZE o mocy odpowiednio do 3 kW  i do 10 kW tzw. taryf gwarantowanych za sprzedaż do sieci produkowanej przez nich energii, które będą niezmienne przez okres 15 lat. Stałe stawki w ramach polskiego systemu taryf gwarantowanych mają obowiązywać dla każdej domowej instalacji mieszczącej się w w/w przedziale mocy, w tym okresie od momentu jej uruchomienia.

Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP. Dopłaty do produkcji zielonej energii określone w nowej ustawie o OZE mają wejść w życie z początkiem 2016 roku, natomiast pozostałe ustalenia wejdą w życie dopiero po podpisie Prezydenta oraz publikacji w Dzienniku Ustaw.

 

 

Źródło:  energetyka.wnp.pl

Zobacz także: