Wzrost zainteresowania certyfikacją budynków

W Polsce jest już ok. 200 budynków posiadających certyfikaty BREEAM lub LEED, które potwierdzają o efektywności energetycznej budynków. Zdaniem ekspertów w samej stolicy ok.75 % projektowanych budynków komercyjnych jest w trakcie certyfikacji.

estateNajbardziej znane systemy certyfikacji na świecie to wyżej wspomniany brytyjski BREEAM oraz amerykański LEED. Obydwa są napisane w języku angielskim co wpływa na ich atrakcyjność międzynarodową. System BREEAM pozwala na wykorzystanie norm krajowych bez konieczności odniesień do norm brytyjskich, natomiast LEED wymaga odniesień do standardów amerykańskich m.in. jakości środowiska wewnętrznego, komfortu termicznego czy zużycia energii.

Na polskim rynku obecny jest również certyfikat EU Green Buildings przyznawany przez Komisję Europejską. Jednak jest on związany jedynie z weryfikacją efektywności energetycznej.

Podczas oceny budynków brane są pod uwagę następujące czynniki:

  • Zużycie energii i wody
  • Warunki pracy pracowników
  • Materiał z którego wykonano budynek
  • Lokalizacja i historia działki (przykładowo jeżeli budynek stoi na terenie użytkownym w przeszłości to uzyskuje lepszą ocenę niż budynek zbudowany na terenach zielonych poza miastem)
  • Dostęp do komunikacji miejskiej, a nawet stanowiska dla rowerów

certyfikaty_budynków

Zainteresowanych certyfikatem możemy podzielić na trzy grupy.

  1. Deweloperzy – certyfikat dla nich oznacza, że budynek spełnia międzynarodowe standardy. Posiadanie świadectwa przyciąga najemców, który coraz częściej wymagają wysokiej efektywności energetycznej od nieruchomości. Wielu najemców (szczególnie międzynarodowe korporacje) ma obowiązek wynajmować powierzchnie biurowe jedynie w certyfikowanych budynkach.
  2. Właściciele budynków w szczególności wybudowanych kilkanaście lat temu dążą do zwiększania efektywności energetycznej swoich nieruchomości. Zarządcy budynków wykorzystują audyty oraz inne działania związane z uzyskaniem certyfikatu, aby podnieść jakość i zwiększyć atrakcyjność budynku na rynku nieruchomości.
  3. Najemcy certyfikują swoje powierzchnie, aby zwiększyć komfort wynajmowanej przestrzeni dla jej użytkowników.

Według prognoz liczba certyfikowanych budynków w Polsce ma wzrosnąć o 30%. Warto zwrócić uwagę na konieczność certyfikacji budynków w kontekście Unii Europejskiej. Do 2020 roku UE zakłada 20% wzrost efektywności energetycznej. Już teraz należy zadbać o efektywność energetyczną budynków, ponieważ za kilka lat będą musiały konkurować z obiektami o prawie zerowym zużyciu energii.

 

 

Źródło: wnp.pl, ec.europa.eu, plgbc.org.pl

 

Zobacz także: